en-cok-karsilasilan-araba-kazalari

En çok karşılaşılan araba kazaları içerisinde, tek bir arabanın sebep olduğu kazalar ilk sıradadır. Zıt yönde iki aracın çarpışmasına bağlı kazaların, gerçekleşme olasılığı daha düşüktür. Sıralamada en sonda ise, zincirleme kazaların olduğu durumlar yer almaktadır.

Araba Kazalarının En Önemli Sebepleri Nelerdir?

Araba kazalarında, çarpışma türleri içerisinde, en çok görüleni, yan taraftan yapılan çarpışmalardır. Diğer çarpışma türleri de ani durmaya ve yavaşlamaya bağlı olarak, oluşan kazalardır. Arkadan alınan darbeler, yayalara çarpma olayları ile duran cisimlere çarpmalar da yer almaktadır.

En çok karşılaşılan araba kazaları içinde, sebep olan etkenler şunlardır:

  • Aracın bakımındaki ihmale dayalı, teknik arızaların sebep olduğu kazalar. Freni boşalmış bir aracın, herhangi bir cisme çarpması gibi.
  • Alkol ve uyuşturucu kullanımının sebep olduğu, trafik kazaları
  • Uykusuzluk ve dikkatsizlik sonucu oluşan trafik kazaları
  • Uzun mesafe yolculuklarında, sık aralıklarla kısa molalar verilmelidir. Dikkatsizlik ve yorgunluğa bağlı kazaları, önlemede önem taşır.
  • Trafik kurallarına uyulmaması sonucu oluşan trafik kazaları, en önde gelen sebeplerdendir. Bulunulan ortama uygun hız limitlerine uymak, önem taşır. Yerleşim yerlerindeki hız limiti, otobandaki ile aynı olmayacaktır.
  • Yerleşim yerlerinde hız limitinin üstünde, otobanda ise hız limitinin altında gitmek kaza nedenlerindendir.

Kazaların gerçekleşme oranlarına bakıldığında ise, sürücülerin sebep olduğu kazalar başı çekmektedir.

Araba Kazalarını Önlemenin Yolları

En çok karşılaşılan araba kazaları içinde, kural ihlalleri başı çekmektedir. Trafik kurallarına riayet etmek, can ve mal sağlığı açısından önem taşır. Araba kazalarını önlemek için, dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

  • Bulunulan yerin hız limitlerine uymak.
  • Öndeki araç ile araya uygun mesafe koymak, önem taşır. Bu durum, ani frenlere karşı, zincirleme kazaların oluşumunu engelleyecektir.
  • Trafik levhalarına ve ışıklarına önem vermek
  • Okul önlerinden geçerken, dikkat etmek gerekir. Çocukların çıkabileceği unutulmamalıdır.

Şeritleri bilinçli kullanmak, trafik kazalarını önlemede önem taşır. Sol şeridin, hızlanma şeridi olduğu ve acil durumlarda kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Mecbur kalınmadıkça, sol şerit kullanılmamalıdır. Aşırı hızdan kaçınmak, can ve mal güvenliği için, hayati önem taşır. Ayrıca aşırı hız, yakıt sarfiyatını artıracağından, dışa bağımlılığı da arttıran hususlar arasındadır.

 

YORUMLAR