kimler-araba-kiralayamaz

Araç kiralamak herkesin sandığı kadar kolay bir işlem değildir. Bir takım prosedürleri ve şartları bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirilmeden araç kiralamak zordur. Kimler araç kiralayamaz sorusuna verilecek en kısa cevap, araç kiralama şirketleri tarafından istenilen şartlara uymayan kişiler denilebilir. Araç kiralama şirketleri tarafından istenen şartlar başlıklar halinde sırlamak gerekirse ilk olarak, aracı kullanacak sürücünün yaşı gelmektedir. Daha sonra sırasıyla ehliyet süresi, ek sürücü bildirimi, kilometre sınırıdır.

Araç Kiralamada Yaş ve Ehliyet Süresi Nedir?

Kimler araç kiralayamaz sorusunun cevabı olarak ilk şart olan, sürücü yaşı önemlidir. Araç kiralamada aranan yaş kriteri 25’tir. Aracı kiralayacak sürücü yaşının 25 ve üzeri olması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, yapılan araştırmalara göre kazaların yüzde 75 gibi büyük bir bölümünü 25 yaş altında sürücülerin yapmış olduğu tespit edilmiştir. Bu sebeple de 25 yaşını doldurmamış sürücüler araba kiralayamazlar. Sadece 25 yaşı geçmek de yeterli olmamaktadır. Ehliyet alma tarihinin de en az 2 yıl olması gerekmektedir. Daha fazla olabilir ama daha az olamamaktadır. Ehliyet süresi, ekonomik, orta sınıf ya da üst sınıf bir araç kiralamak için 2 yılken, lüks veya büyük araçlar için ise bu süre 3 yıla çıkmaktadır.

Kimler araç kiralayamaz sorusunun cevabı bu kadar da değildir. Ek sürücü bildirimi de gerekmektedir. Bu, kiralanan aracı birden fazla kişi tarafından kullanılabilir. Sürücün kiralama öncesinde mutlaka bildirilmiş olması gerekmektedir ve ek sürücünün de ana sürücü için belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması gerekmektedir. Bir de kilometre sınırı vardır. Bu da kiralanan aracın ücretine dâhil olan kilometre sınırı demektir. Belirtilen km’nin aşılması halinde kilometre aşım ücreti uygulanmaktadır. Sınırsız olarak belirtilen araçlarda Km sınırı bulunmaz.

Kiralanan Araç İade Şartları

Kiralanan araç iade edilirken belirlenen adreste iade edilmelidir. Araçların geç iade edilmesi halinde ek ücret uygulanabilir. Araç geri teslim edilirken yakıt, ilk alındığı zamanki depo seviyesi ile aynı olmalıdır. Araç ile yurt dışına çıkış yapılamaz.

 

YORUMLAR