otomatik-vites-araclarin-dezavantajlari

Araç alırken iki seçenek vardır ve bu seçim kişinin tercihine göre otomatik veya manuel vitesli araçlar olmak üzere iki çeşittir. Genelde otomatik vites araç kullanmayı seven kişiler otomatik vites araçların dezavantajları olduğunu kabul etmezler. Fakat otomatik vitesin de avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Otomatik vitese sahip araçlar daha pratik olduğu için, şehir içi kullanımlarda tercih edilirken, manuel vites ya da düz vites ise daha çok spor otomobillerde tercih edilmektedir. Bizler Elazığ araç kiralama firması olarak bu konudaki tüm detayları sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Otomatik Vitese Sahip Araçların Özellikleri

Otomatik vitesli araç kullanım açısından kolaylık sağlasa da, otomatik vites araçların dezavantajları yok değildir. Otomatik vitesli araçlarda vites arızası, manuel vites arızasına göre daha fiyatlıdır ve otomatik vitesin yedek parçaları daha yüksek fiyatlıdır. Küçük sınıf otomobillerdeki otomatik vites seçeneği, aracın satış fiyatını biraz daha yükseltmektedir. Otomatik vitesli aracın kontrolü düz vitese göre daha zordur. Fren balataları daha çabuk yıpranır ve aracın hızlanması daha geç olmaktadır. Otomatik vites araçta yakıt tüketimi ortalama yüzde 10 daha fazla olmaktadır. Şanzıman problemleri düz vitese göre daha sık yaşanır. Otomatik vitesli araçlar satın alınırken manuel vitesli araçlara göre daha fazla ücret ödemek zorunda kalırsınız. Bakımı da daha pahalıdır.

Otomatik Vitese Sahip Araçların Avantajları

Otomatik vites araçların dezavantajları olduğu kadar avantajları da vardır. Otomatik vitesli aracı kullanmak düz vitesli araca göre daha kolaydır. Otomatik vites araçların kullanımı oldukça rahattır ve özellikle yoğun şehir içi trafiğinde oldukça kolaylık sağlamaktadır. Yokuş ve rampalarda kalkış yaparken geriye doğru kaydırma olasılığı yoktur. Manevra yaparken de düz vitesli ara göre daha kolay manevra yapılmaktadır. Otomatik vitesli araçlarda, vites değiştirilmediği için yol hâkimiyeti de daha fazladır. Debriyaj olmadığı için, sol ayak yorulmadığından uzun yolculuklarda sürücüler rahat etmektedirler. Otomatik vites arabanın ikinci eli manuel vitesli araca göre daha çabuk satılabilmektedir. O halde Elazığ araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak için hemen bizi arayabilirsiniz.

YORUMLAR